Co ćwiczymy (4)

Styl Białego Żurawia

Dr Yang Jwing-Ming przez

Historia

W Chinach większość stylów wojennych nigdy nie została formalnie zapisana, ale historia każdego z nich była przekazywana ustnie  z pokolenia na pokolenie. Przez wiele lat dzieje każdego stylu zostały wzbogacone poprzez dodanie nowych ciekawych szczegółów, nic więc dziwnego, że historie te przekształciły się w całkiem nowe opowieści.

Tai Chi Quan

Paweł Cybulski przez

Ciężko opisać słowami, czym jest Taiji. Można je odczuć i zrozumieć jedynie praktykując  tą sztukę. Opisy, dywagacje na ten temat są zbędne i bezcelowe niczym próby łapania wiatru w dłonie. Aby w pełni poczuć wiatr, jego siłę i korzeń należy osobiście wystawić się na jego działanie. Istota Tai Chi jest niewidoczna ale można ją opisać, dostrzec efekty z uprawiania Tajiji.

Co to jest Kung Fu?

Paweł Cybulski przez

Wszystkie chińskie walki z dalekiego wschodu określa się pod nazwą Kung Fu. Termin ten oznacza wysoki poziom umiejętności osiągnięty w wyniku ciężkiej pracy lub długotrwałej nauki. My te słowa używamy do sztuk walki ale można mieć kung fu w dziedzinie kompletnie nie związanej z ruchem.

Długa Pięść ( Chang Chuan)

Paweł Cybulski przez

Styl Długiej Pięści ( Chang Chuan) – bazuje na technikach walki w długim dystansie, dominują kopnięcia, długie postawy. Mówi się, że w tym stylu kopnięcia to 70% a 30% to uderzenia. Przez taką ilość kopnięć wysokich można doskonale się rozciągnąć, co będzie skutkowało w realistycznej walce gdzie nie kopie się wysoko. Niskie kopnięcia będą miały większą penetracje i będą trudniejsze do wykrycia, i przechwycenia przez przeciwnika.

Subskrybuj to źródło RSS